A legtöbben a ValóVilág 6. szériájának éppen aktuális epizódját tekintik majd meg akkor, amikor a magyar kultúra napjáról emlékezik meg az ország. Mint 1989 óta minden évben, idén is január 22. a magyar kultúra napja.
A tv-műsorról nem mondok ítéletet, hiszen én is nézem azokkal a kritikus tömegekkel együtt, akik szerint egyre silányabb színvonalon és egyre "egyszerűbb" versenyzőkkel költözik a háztartásokba a ValóVilág. Mert akár hogy is szidjuk, a legtöbben nézzük a valóságshow-t, mert tudat alatt talán azt akarjuk, hogy a szereplők valamiféle érzelmet váltsanak ki belőlünk: megvetést, szeretet, gyűlöletet vagy épp sajnálatot. Tudjuk - vagy sejtjük - hogy manipulálnak bennünket, esetleg elhisszük hogy a szereplők szexuálisan túlfűtve egymásnak esnek, vagy csak jót szórakozunk mások tudatlanságán?
A tucat kritikus bloggerek felültek a divat hullámaira és szidják, szapulják a műsort.
Én - szintén tucat kritikus - nem szidom, sőt élvezem az adásokat. Azt azért nem gondolom, hogy a való élet tényleg ilyen, mint amit a televízióban látok, de egy fokkal talán közelebb áll hozzá, mint mondjuk a Győzike show, vagy az Édes élet.
Része-e a kultúrának az ilyen jellegű televízió műsor?
Döntse el mindenki maga! Mielőtt azonban sommásan és rendkívül gyorsan ítéletet mondanánk, felhívom a figyelmet arra, hogy a régebben sokat szapult magyar nóta és operett már önálló rádióadóval rendelkezik, sőt mi több az operett bekerült a hungarikumok közé is! A fanyalgók nyilván most kikérik maguknak, hogy ezeket a kulturális műfajokat hogyan lehet összehasonlítani! Ezért gyorsan leszögezem, hogy nem hasonlítottam össze semmit semmivel, csupán a műfajokhoz való hozzáállást, annak változását próbáltam szemléltetni.
Végezetül - ha már a kultúrát is belekevertem - had tegyek fel egy kérdést kedves ValóVilág ellenzők és rajongók: vajon miért január 22-én van a magyar kultúra napja?