Igen, az új Polgári törvénykönyvről (röviden: Ptk.) van szó, ami akkora léptékű jogszabály módosítás, amekkorára nem is emlékszem rövid földi pályafutásom során. Mert nem csak a Ptk. módosult, hanem mellette még nagyjából 180 törvény! Feltehetőleg az ezekhez a jogszabályokhoz tartozó rendeletek is módosultak,illetve módosulni fognak.
Emellett a családjog és társasági jog is az új Ptk. része lett, így az eredetileg magánjogi törvény már nyolc könyvből(!) áll...
Ennek egy kis szeletére hívom fel a figyelmet: módosult az öröklési jog!
A magánjog is jelentős változáson esett át, erről hamarosan meggyőződhetnek azok is,akik mostanában örököltek/örökölnek valamit. Az új szabályozás értelmében változik az özvegyi jog: a túlélő házastárs haszonélvezeti joga már nem terjed ki mindenre, csupán az általa lakott ingatlanra, és az általa használt berendezési tárgyakra, ezenfelül egy gyermekrésznyi tulajdon illeti meg az örökségből.
Ha az özvegy nem a hagyatékot képező lakásban lakik, akkor nem jár neki a haszonélvezeti jog!
De hogyan lehet bebizonyítani, hogy az özvegy nem az adott ingatlanba lakik? Vagy mit lehet tenni akkor, ha két lakása van, és azért költözik az örökségbe, hogy a többi örököst megakadályozza az ingatlan értékesítésében? Azt gondolom, ezen rágódjanak a jogászok, akikre nem csekély feladatot ró ez a hatalmas joganyag még akkor is,ha a jogszabályt már tavaly februárban módosították, így egy év állt rendelkezésükre a felkészüléshez.
Még egy fontos módosulás a Ptk. örökléssel kapcsolatos részéből: nő a végintézkedést hagyó szabadsága. A köteles rész - mely végrendeleti öröklésnél is kötelezően jár az örökösnek - az örökség feléről harmadára csökken!
Ha további kérdései lennének, az öröklési joggal kapcsolatban érdeklődjön az ingatlanjogi portálon!